Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno razpravo predlagalo spremembe Uredbe o o emisiji snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja. V Eko krogu smo pripravili in oddali pripombe – TUKAJ. Zakonodajni postopek še poteka.
Benzen
Klasifikacija IARC- WHO (International Agency for Research on Cancer – World Health Organisation) benzen uvršča med rakotvorne spojine I. nevarnostne skupine, za katere ni varne meje izpostavljenosti. Benzen deluje na krvotvorne organe. Tveganje za nastanek levkemije po WHO je med 3,8 in 7,5 primerov na milijon ljudi pri dolgotrajni izpostavljenosti le 1µg/m3. Poleg rakavih obolenj povzroča tudi trajne spremembe genetskega materiala in patološki razvoj oziroma deformacije zarodka. Eko krog na zdravstvena tveganja, ki jo prinaša zakonska ureditev emisij benzena v Sloveniji opozarja že dolga leta.
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo je šele z julija 2024 predlaganimi spremembami in dopolnitvami Uredbe o emisiji snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja končno v pozitivni smeri, a žal veliko preblago, naslovilo problematiko velikih emisij benzena iz cementarn tako, da jim mejno emisijsko koncentracijo znižuje na 3 mg/m3 z opombo, da naj se z uporabo razpoložljivih tehnik stremi k doseganju koncentracij benzena nižjih od 0,5 mg/m3. Za cementarne so značilni zelo veliki pretoki odpadnih dimnih plinov npr. cementarna v Anhovem do 620.000 m3 na uro. To bi lahko pomenilo izpust 1,86 kg benzena na uro, oziroma 13 ton na leto. Zdravstveno tveganje za okoličane in zaposlene je enormno. Več o benzenu smo zapisali aprila 2019.
Predlagane spremembe in dopolnitve omenjene uredbe benzen (za preostale emitente) sicer še vedno uvrščajo v III. nevarnostno skupino z mejno emisijsko koncentracijo 1 mg/m3. Tako visoko postavljena meja, predstavlja veliko zdravstveno tveganje.
V pripombah v okviru javne obravnave smo zato predlagali:
– da se benzen prenese vsaj v II. nevarnostno skupino (če že ne v I., kamor bi ob upoštevanju zdravstvene stroke benzen sicer sodil),
– da se cementarnam določi mejna emisijska vrednost benzena 0,5 mg/m3
– da se tudi cementarnam določi maksimalen mejni masni pretok benzena 1,5 g/h
Živo srebro
Na globalni ravni so cementarne odgovorne kar za 11 % emisij živega srebra iz antropogenih virov. Prvenstveni tarči živega srebra sta živčni sistem in ledvice. Predvsem otrokom se lahko obremenjenost z živim srebrom trajno odtisne celo v obliki duševne zaostalosti, slepote, slabe koordinacije gibov in podobno. Živo srebro iz emisij posredno ali neposredno vstopi tudi v prehranjevalno verigo in da tako ljudje niso obremenjeni samo z vdihanim živim srebrom, ampak lahko ta v organizem vstopi tudi s hrano. Nezanemarljivo je dejstvo, da placenta plodu pred živim srebrom ne varuje. O emisijah živega srebra iz cementarne Anhovo smo pisali oktobra 2020.
Z julija 2024 predlaganimi spremembami in dopolnitvami Uredbe o emisiji snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja se cementarnam sicer predpiše mejne vrednosti emisij živega srebra, ne omeji pa se maksimalen urni pretok. Istočasno se cementarnam dodeljujejo odpustki pri mejnih vrednostih živega srebra, če ta izvira iz sestave naravne surovine. Menimo, da so izjeme zaradi sestave naravne surovine neprimerne, saj je strupenost živega srebra enaka, ne glede na njegov izvor.
V pripombah v okviru javne obravnave smo zato predlagali:
– za vse naprave velja mejna emisijska koncentracija živega srebra 0,03 mg/m3
– da se določi mejni masni pretok živega srebra 0,25 g/h
– da naj veljajo mejne emisijske vrednosti za vse nepremične vire brez izjem.