Tudi na Češkem komunalno gospodarstvo nasprotuje vzpostavitvi kavcijskega sistema. Češko ministrstvo, pristojno za okolje, se je zato odločilo testirati, koliko plastenk zdaj dejansko pride do reciklerjev. 100 plastenk so opremili s sledilno tehnologijo. Rezultati so pokazali, da se jih v rumenih zabojnikih ločeno zbere zgolj 75 %, možnost dejanskega recikliranja pa ima le 58,9% vseh prodanih plastenk, ki kot odpadek prispejo v sortirnice. “Ob predpostavki, da bodo vse plastenke od tam poslane v recikliranje in ne v energetsko predelavo,” pravi Petr Hladík, češki minister za okolje. Povedal je še, da bo Češka kavcijski sistem dobila v kratkem.
“Izkazalo se je, da ne drži glavni argument nasprotnikov kavcijskega sistema, da obstoječi sistem z rumenimi zabojniki dobro deluje,” je dodala Soňa Jonášová, ustanoviteljca Inštituta za krožno gospodarstvo.
Kako so se gibale plastenke, opremljene s sledilno tehnologijo?
- po treh mesecih je samo četrtina plastenk prispela v recikliranje, rezultati testa so pokazali, da se jih zgolj malenkost več od polovice dejansko tudi reciklira
- 19,3 % jih je prispelo v sortirnice reciklažnih centrov
- 39,6 % plastenk več mesecev ostane v sortirnicah ali začasnih skladiščih
- 11,8 % jih konča na odlagališčih ali v sortirnicah pred odlaganjem
- 4,3 % jih konča na drugih lokacijah (narava, bencinski servisi, parkirišča ipd)
- 25 % jih konča izven rumenih zabojnikov
- vsaka deseta plastenka je poslana v tujino, najpogosteje v recikliranje (Slovaška, Francija)
Kako so se odzvali v češki Zbornici komunalnega gospodarstva? Pravijo, da sledilna tehnologija, ki jo je uporabilo ministrstvo, ne bi smela biti odložena v zabojnike za ločeno zbiranje. Ministrstvo jim je zagotovilo, da to ne drži, uporabili so namreč sledilno tehnologijo, ki se v svetu pogosto uporablja za sledenje različnim tokovom odpadkov.
Poročanje čeških medijev: